Łatka na układy VIA 691/693 - Apollo Pro 133

W swoim opracowaniu pt "Przygody z komputerami: modernizacja" omówiłem korzyści płynące z optymalnego ustawienia systemu oraz konfiguracji komponentów komputera. W przypadku systemów opartych na mikroukładach VIA 691/693, znanych pod handlową nazwą VIA Apollo Pro (133), fundamentalne znaczenie dla wydajności ma właściwe ustawienie In-Order Queue Size. Niestety, jedynie nieliczni właściciele płyt ASUS mogą je prawidłowo ustawić w programie konfiguracyjnym BIOSa. Co gorsze, wielu użytkowników innych marek i modeli skazanych jest na standardowe, zalecane przez producenta, ustawienie 1-Level, które - niestety - mocno obniża wydajność całego systemu.

W internecie są dostępne specjalne łatki, które pozwalają ten stan zmienić. Niestety, żaden mi znany nie jest autorstwa producenta i żaden nie pracuje poza środowiskiem Windows. Ciekawym rozwiązaniem jest sterownik napisany przez George'a E. Breese'a pod mylącą nieco nazwą "Memory Interleave Enabler for VIA Chipsets", który oprócz tytułowej zmiany trybu pracy pamięci na interleave włącza również IOQS 4-Level. Niestety, programik ten ma tą wadę, że jest sterownikiem Windows. Nie można go wykorzystać, np. w środowisku DOS.

Programik mojego autorstwa, który poniżej udostępniam, zmienia w mikroukładzie płyty głównej In-Order Queue Size na 4-Level, pozwalając podnieść wydajność całego systemu nawet o 200% (wzrost przy aplikacjach korzystających intensywnie z FPU, np. SETI). Nie zajmuje miejsca w pamięci, nie jest rezydentnym sterownikiem, nie korzysta z systemiu BIOS, lecz bezpośrednio programuje układ przez magistralę PCI. Można go uruchamiać (wystarczy raz na sesję) zarówno w autoexec.bat, jak i pod uruchomionym MS Windows. Program sprawdzany był na wersji 98 i 98SE. Powinien działać również pod WindowsME. Najpewniej nie będzie funkcjonował pod WindowsNT, 2000, XP.

UWAGA!!

W tej wersij (0.01) programik w żaden sposób nie sprawdza, czy uruchamiany jest na płycie z właściwym mikroukładem. Co więcej, zakłada, że mikroukład płyty głównej znajduje się na bus 0, device 0, function 0.

1. Jeśli nie masz pewności, czy twoja płyta oparta jest na układzie VIA 69x
2. Jeśli boisz się, że program może uszkodzić twój komputer

nie ściągaj i nie uruchamiaj poniższego programu!

VIA patch v. 0.01 (12.10.2003)

VIA_IOQS4_0.01.COM

Cechy:
rozmiar: 28 bajtów
ustawia In-Order Queue Size na 4-Level

Znane problemy:


Inne konfiguracje i aplikacje nie stwarzały kłopotów.


Data pierwszej publikacji: 12.10.2003

 Spis rzeczy   O mnie   Kontakt pocztowy   Księga gości   Odnośniki   Historia 

ciborowski.host247.pl
Strona internetowa istnieje od 29.7.2000r. Ostatnia aktualizacja: 13.2.2019
Strona nie używa cookies